Są skarbnicą witamin, mikroelementów i dostarczają dużą dawkę energii – mowa tu o miodach, które stanowią jedną z najliczniejszych grup wśród produktów tradycyjnych Pomorza Zachodniego. W tej kategorii są także liderami na tle innych województw. W maju 2018 roku na Listę Produktów Tradycyjnych trafiły miody ze Wzgórz Świeszewskich. Właścicielka „Staropolskiej Miodziarni” Małgorzata Chabowska odebrała 12 lipca list gratulacyjny potwierdzający wpis.
Miody ze Wzgórz Świeszewskich zostały wpisane na ministerialną listę 30 maja 2018 r. Jest to pierwszy produkt tradycyjny z powiatu gryfickiego, który trafił na Listę Produktów Tradycyjnych.
Wiele produktów o których zapomnieliśmy możemy ponownie odkrywać i ustrzec od zapomnienia poprzez wpisanie na Listę Produktów Tradycyjnych. To wyjątkowe produkty posiadające cechy wyróżniające je od innych. Miody ze Wzgórz Świeszewskich są 49 produktem z Pomorza Zachodniego, który trafił na ministerialną listę – mówił wicemarszałek województwa.
Miody pochodzą z terenu gminy Gryfice, ze Wzgórz Świeszewskich. Pasieka położona jest u stóp góry Bukowiec – najwyższej góry w powiecie. Są to tereny wolne od przemysłu, czyste, co przekłada się na jakość miodów.
Ten rok pszczelarski jest dla nas bardzo dobry. Wszystko pięknie kwitnie, już od maja mamy pierwsze miody mniszkowe, później miody wielokwiatowe, lipowe, a w tej chwili gryczane czy miód faceliowy. Pełna gama produktów w 100% naturalnych i czystych – mówiła Małgorzata Chabowska, właścicielka Pracowni Pasiecznej „Staropolska Miodziarnia”.
Obecnie na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się 49 produktów z województwa zachodniopomorskiego. Mogą tam trafić te, które wytwarzane są z zastosowaniem tradycyjnych metod produkcji (wykorzystywanych od co najmniej 25-ciu lat), stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu i są elementem tożsamości społeczności lokalnej.