świece z wosku pszczelego

Historia świecy

Świec używano już co najmniej 3 000 lat temu. Rzymianie wytwarzali je z lnu oblewanego woskiem i smołą. Przed wprowadzeniem elektryczności świece były powszechnym źródłem światła, szczególnie w północnej Europie aż do XIX wieku były częściej używane niż lampki oliwne. Są również używane w ceremoniach religijnych. W religii chrześcijańskiej światło świecy symbolizuje Jezusa Chrystusa. Żydowskie święto Chanuka, zwane również Świętem Światła, celebrowane jest zapalaniem świec w specjalnym świeczniku Chanuki. Świece używane były również tradycyjnie do dekoracji choinki bożonarodzeniowej jednak ze względów bezpieczeństwa zaniechano tej tradycji.

Dawniej świece wykonywane były głównie z wosku pszczelego, jednak w tej formie były dostępne jedynie dla zamożnych ludzi z wyższych sfer. Twierdzono, że posiadanie w domu świecy z pszczelego wosku skutecznie przyciąga bogactwo i chroni przed jego utratą. Biedniejsi używali źródeł oświetlenia wykonanych z wiele tańszego tłuszczu zwierzęcego.

Materiały do produkcji świec

Obecnie najczęściej dostępne w masowej produkcji świece produkowane są z parafiny lub stearyny. Przekonajmy się czy materiały z których są wykonane sprzyjają naszemu środowisku i zdrowiu.

świece stearynowe – stearyna to mieszanina w większości nasyconych kwasów tłuszczowych. Produkowana jest z surowca pochodzenia zwierzęcego – tłuszczów zwierzęcych, w tym tłuszczu wołowego (zawiera wtedy najwięcej kwasu stearynowego) lub z surowców roślinnych – olejów np. palmowych. Procesy przetwarzania tych surowców należą do chemii naturalnych związków organicznych czyli oleochemikaliów.

świece parafinowe – parafina, stosowana w przemyśle petrochemicznym, wydzielana jest z ciężkich frakcji ropy naftowej o temperaturze wrzenia ponad 350°C lub z frakcji smół wytlewnych węgla brunatnego.

Staraj się unikać spalania w swoim najbliższym otoczeniu świec wyprodukowanych z tłuszczu wołowego, oleju palmowego oraz z pochodnych ropy naftowej.

Świece z wosku pszczelego to 100% naturalnego wosku pszczelego wyprodukowanego przez pszczoły w formie łuseczek woskowych. Wosk jest wytworem gruczołów pszczelich aktywnych jedynie w krótkim etapie ich pracowitego życia. Aby wyprodukować kilogram wosku cała rodzina pszczela zużywa na ten cel około 4 kilogramów miodu. W ciągu jednego sezonu (około 4 miesięcy ) pszczoły z jednego ula są w stanie wyprodukować zaledwie 3 kilogramy wosku ograniczając tym samym produkcję miodu. Wszystko to czyni naturalny wosk pszczeli produktem drogim i ekskluzywnym.

Zalety stosowania świec z wosku pszczelego

  • Płomień świecy z naturalnego wosku pszczelego jonizuje ujemnie powietrze łagodząc dolegliwości układu oddechowego, chorób płuc, astmy, kataru i alergii.
  • Oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów, pleśni, wirusów, tytoniu, pyłu i kurzu.
  • Działa leczniczo na układ krążenia, stabilizuje ciśnienie krwi, podnosząc wydolność organizmu, ułatwia koncentrację, zapamiętywanie i skupienie myśli.
  • Palenie świecy z wosku pszczelego unieszkodliwia działanie promieniowania elektromagnetycznego, wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne i elektryczne (np.komputer, telewizor, telefon komórkowy)
  • Knot w naszych świecach wykonany jest ze 100% bawełny

Świeca z wosku pszczelego działa oczyszczająco na sferę duchową, dodaje pozytywnej energii, niweluje stres, koi nerwy i usuwa negatywne emocje wprowadzając nastrój relaksu i spokoju.

Jak działa świeca?

Zjawiska zachodzące podczas spalania świecy z pszczelego wosku, pomimo niezbyt skomplikowanej jej budowy, są stosunkowo złożone:

  • wosk topi się pod wypływem ciepła płomienia
  • stopiony wosk podnosi się w knocie wskutek jego włoskowatości (knot nim nasiąka)
  • w wysokiej temperaturze, blisko płomienia wosk rozkłada się na produkty gazowe lub odparowuje
  • opary spalają się w płomieniu wytwarzając światło i ciepło

Knot w świecy spala się dopiero wtedy gdy nie jest zbyt długi by nasiąknąć do końca woskiem.

Jak prawidłowo palić świece?

Pierwsze palenie powinno trwać około 3 godzin, aby wosk równomiernie się nagrzał i stopił się na brzegu szkła. Zapobiegnie to tworzeniu się tzw. tunelu, czyli po prostu dziury w wosku, kiedy zostaje on po bokach, a pali się tylko w środku.

Po każdym paleniu skróć knot o połowę. Przycięcie knota sprawi, że świeca nie będzie dymić. Dbaj o równe wypalanie się świecy. Pal maksymalnie przez 4 godziny dziennie. Prawidłowo świecę należy gasić kapturkiem, poprzez odcięcie dopływu tlenu. W przypadku zdmuchnięcia płomienia, powstanie dym.

Uwaga: Świeca nie jest zabawką. Szkło podczas palenia świecy nagrzewa się. Nie pozostawiaj nigdy palącej się świecy bez nadzoru.